Stări

Respir sau mi se pare?

Posted by Robertino on 2022-07-07 Poezie

Au obosit în mine toate cele.
Mi-au obosit celulele și ele,
În mâini, prea cuvioasele pietroaie
S-au construit de-o vreme, din văpaie.

Pe umeri, cerul și-a făcut o casă
Proptită vag pe pielea mea cea arsă,
Lăsând să-mi curgă grave, la picioare,
Aceleași ploi de gânduri, ca-ntr-o mare.

Privirea mea, mă iartă, ieri adâncă,
Acum e parcă-nchisă într-o luncă
În care macii toți s-au scuturat,
Rămas-am eu, o creangă lângă brad.

Respir. Respir sau mi se pare?
Trăiesc. Trăiesc sau doar mă doare?
Cum aș putea în toate câte-s grele,
Să-mi crească aripi și să zbor cu ele?

În starea asta crunt îmbătrânită,
Între a fi sau a nu fi smintită,
Mă-ntreb pe mine însămi într-o doară,
Doar eu sau lumea toată stă să moară?

Autor Andreea CRISTEA, 05.07.2022

*

17762 vizite

Comenteaza




Citeste si

Diploma de absolvire

Încă o experiență


Citeste si

Copilăria

Să nu mă cerți


Citeste si

Dorul trecutului

Să ne eliberăm


Citeste si

Blasfemie

Să-i acordăm iertarea


Citeste si

Dar, de ce?

Jurnalul Florinei


Citeste si

Ca la două zeci de ani

Aniversare


Citeste si

A nins în America

Iarna


Citeste si

Mătase albă

Aniela